Fotoğraf Laboratuvar Atık Developer Banyo Solüsyonu<

Fotoğraf Laboratuvar Atık Developer Banyo Solüsyonu

Fotoğrafçılık işlemleri atıklarında matbaa, gazete filmleri, röntgen atıkları ve atık fikser suları ile developer suları tehlikeli atık sınıfına girer. Bu atıklar geri kazanım maddesine sahiptir. Geri dönüşüm amaçları, tehlikeli atıkların doğrudan doğaya verilip çevreyi kirletmesini engellemektir. Diğer bir amacı ise ülke ekonomisine geri dönüşüm yaparak katkıda bulunmaktır.

Tehlikeli atıklar ile evsel atıkların karıştırılmaması ve ayrı toplanması gerekmektedir. Atıkların, taşınma ve bertaraf edilme zorunluluğu vardır. Film banyo suları, atılan kaplamalar, gümüş gibi diğer x-ray filmler ve röntgenler ağır metal içeren atıklardır.

Fotoğraf laboratuvarından çıkan ve fotoğrafçılıkla ilgili atıklardan geri dönüşümü yapılan alanları:

  • Matbaaların kalıp açma sularının ve matbaa filmlerin arıtımı
  • Röntgen atık hurdaların arıtımı
  • Hastanede arşiv bölümünde ki filmlerinin geri kazanımı
  • Röntgen, X-Ray röntgen, Rs filmlerinin geri kazanımı
  • Sağlık kuruluşlarının atık röntgen bölümü developer, fikser, film banyo solüsyonları arıtımı
  • Gazetelerin atık film baskı bölümü developer, fikser, film banyo solüsyonları arıtımı
  • Film çıkışı alan matbaaların film baskı bölümü developer, fikser, film banyo atıklarının arıtımı

Geri Dönüşüm Neden Önemli? Sağlıklı ve güvenilir bir geri dönüşüm işlemlerinin ilk basamağı atık madde kaynağının doğru ayrılması ve gruplanarak toplanılmasıdır. Geri kazanma niteliğine sahip atıklar ile normal çöpler karıştırıldığında bu malzemelerden elde edilecek ürünler, ikincil malzemeler olacaktır ve daha düşük nitelikte olacaktır. Böylece temizleme işleminde sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu yüzden geri kazanma sürecinin ilk ve en önemli basamağı; kaynağın ayrılması ile ayrı olarak yani doğru gruplama yaparak toplama yapılmasıdır.

Fotoğraf laboratuvar atıklarından gümüş elde edilir. Aynı diğer film ve röntgenlerde olduğu gibi amaç gümüş elementinin kazanılmasıdır. Fotoğraf kağıtlarının üstünde ki gümüş emisyonu diğer filmlerden daha az miktardadır. Developer banyo solüsyonu görevi ise, diğer filmlerde olduğu gibi sabitleme görevini yapmaktadır.

Tehlikeli atıkların doğaya doğrudan salınmaması ve çevreye zarar vermemesi üzerine atık üreticilerini doğru bilgilendirmeyi kendini amaç edindik. Akset Metal Kimya olarak hizmetlerimiz arasında, Fotoğraf Laboratuvar Atık Developer Banyo Solüsyonu yer almaktadır. Bizim için hızlı çözüm üretmek, hijyen ve güven çok önemlidir. Yaptığımız tüm çalışmalar mevzuatlara uygun ve eksiksiz olarak gerçekleştirilir.