Röntgen Atık Fikser Solüsyonu<

Röntgen Atık Fikser Solüsyonu

Analog röntgen makinelerini kullanan tüm sağlık uzmanları, röntgen film atıklarının her bir ürünüyle ilgili riskleri bilmek zorundadır ve bunları güvenli bir şekilde nasıl atacağını bilmelidir. Hastaya ait röntgen filmleri, radyografi filmleri,  hekimler tarafından hastanın kayıtlı bir parçası olarak görülür ve diğer tıbbi kayıtlar gibi belirli bir süre saklanmalıdır. Amaç; çevre için doğru bir şey yapmaktır, bunu yaparken tıbbi gizlilik yasaları göz önünde bulundurulur ve hastanın gizliliği korunarak röntgen filmleri bertaraf edilir.

Özel hastane ve resmi hastanelerde kullanılmakta olan röntgen makinelerinden çıkan sular, fotoğraf, matbaa kaynaklı atık olan fotoğraf ve röntgen suları atık sayılır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından lisans almış firmalar, bu atıkları hastanelerin atık biriminden toplayarak tesislerine götürür. Bu tesislerde özel olarak işlenmeye başlanır.

Radyoloji görüntülerinin işlenmesinde kullanılan röntgen filmleri tehlikelidir, çünkü büyük miktarda gümüş içerir. Bu konsantrasyonlar milyonda bir birim başına 8.000 parçaya kadar ulaşabilir. 5,000 ppm’nin üzerindeki gümüş konsantrasyonları tehlikeli olarak kabul edilir. Bu nedenle röntgen filmleri çöpe atılmaz,  çöp imha işlemi onarmaya çalışılır. Kullanılan sabitleyiciyi işaretli bir kapta tutmak çok önemlidir. Röntgen filmleri, tıbbi kayıtların da yaptığı gibi PHI içerir ve güvenli imha gerektirir.  Diş, tıbbi ve veteriner röntgen filmleri, ağır bir metal olan ve çevreyi kirleten gümüş içerdiğinden mümkün oldukça atık akışına atılmamalı, ayrı bir bölümde toplanmalıdır.

Röntgen filmlerinden gümüş elementinin geri dönüşümü sağlanır. Röntgen filmleri ve fotoğraf sanayisinde kullanılan hammaddeleri gümüş tozu ile sırlama eyleminde kullanılan civa ve benzeri maddeler de geri dönüşüm tesislerinde tekrar ayrıştırılmaktadır. Kullanılan filmler bazen satın alındığı tedarikçiye geri gönderilebilir. Tedarikçiler genellikle bu hizmet için ücret almazlar, çünkü çoğunlukla içindeki gümüşü geri almakla ilgilenirler. Röntgen filmleri, gümüş konsantrasyonları içerir, ancak genellikle toksik olacak kadar yüksek değildir. Bu filmler gümüş içeriği için geri dönüştürülebilir.

Akset Metal Kimya olarak, çevreye zarar verme riskini önlüyoruz. Daha sağlıklı yaşam alanı ve güvenli ürünler elde ediyoruz; sağlıklı ve temiz bir çevre için, hammaddelerin geri dönüşümü alanında daha iyi hizmet vermeyi hedefliyoruz.