Matbaa Atık Developer Solüsyonu<

Matbaa Atık Developer Solüsyonu

Baskı işlem sırasında, cam takviyeli plastik (CTP) işlemleri ve son işlemler vardır. Bu işlemler; atık kağıtlar, kullanılmış mürekkepler, boş kimyasal kaplar, gazete dışı atıklar ve diğer birkaç öğeyi içerir ve atık sular sırasında önemli miktarda da atık üretimi sağlanır.

Basılı atık, makara açıklığı, makara uçları, kağıt süpürme, kağıt göbekleri gibi kağıt atıklarının çoğu doğada geri kazandırılabilir. Buradaki amaç aslında atıkları azaltmak değil, aynı zamanda onaylı bir şekilde geri dönüşümcüler aracılığıyla geri dönüşümlü kağıt atıklarını teşvik etmektir. Uygun atık işleme ve bertaraf etme geri dönüşümün anahtarıdır. Tesiste üretilen tüm kağıt atıkları, onaylı gazete üreticisi, alıştırma kitabı yapımı, paketleme vb. matbaa malzemeleri geri dönüşüme tabi tutulmaktadır.

Matbaa atık developer amacı, kötü işleri ortadan kaldırmak ve israfı sıfıra indirmek için baskı performansını sürekli olarak gözlemlemektir. Mürekkep atıkları ve su atıkları da dahil olmak üzere kimyasal atıklarla ilgili olarak, görüntü işleme, plaka yapımı geliştirme ve son işlemci kullanımını azaltmaktır. Amaç kimyasal hammadde ihtiyaçlarını ve tehlikeli atıkları bertaraf yükümlülüklerini azaltarak geri kazanıma fayda sağlayacak şekilde kontrol altında tutmaktır.

Mürekkep, kağıt baskı işleminde kullanılan ana hammaddedir. Bunun dışında battaniye yıkama, plaka yapma öğeleri, fount çözeltisi, yağlama yağları, temizleme solvent kavanozlar gibi diğer bazı kimyasallar da gereklidir. Matbaa işlemlerinde kullanılan kimyasal maddeler tehlikeli atıklardır.

Matbaa atık developer alımında amaç, tehlikeli atıkları azaltmaktır. Atıkların uygun şekilde ayrıştırılması ve geri dönüştürülmesi, piyasa oranlarını iyi yükseltir. Tehlikeli atıkların bertarafı, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının direktifleri doğrultusunda gerçekleşmektedir. Tehlikeli atıkların, geri dönüşümü ve bertaraf yapılması gerekmektedir. Çünkü tehlikeli atıklar ve kimyasal maddeler bulunmaktadır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının anlaşma kuralları dikkate alınarak bitki tehlikeli atık üreten kurumlara, kapsamlı analiz test raporları alınır. Tehlikeli atıklar için yapılan kapsamlı analizler kimyasal özelliklere bağlı kalarak kendi imha yolu, geri dönüştürülebilir ya da doğrudan yakma yöntemleri uygulanır. Kullanılan mürekkep, yağ ve kimyasal maddelerin bertaraf etmektedir.

Akset Metal Kimya Geri Dönüşüm olarak hizmetlerimiz arasında matbaa atık developer solüsyonu vardır. Atık matbaa developer suyu alımı gerçekleştirilir. Çevreye ve doğaya sahip çıkıyor, bireyleri doğru bilgilendirmeyi amaçlıyoruz.