Matbaa Atık Fikser Solüsyonu<

Matbaa Atık Fikser Solüsyonu

Geri dönüşüm sisteminin sağlıklı gerçekleştirilmesi için ilk işlem kaynakların ayrılması amaçlı toplanmasıdır. Geri dönüşmesi sağlanan atıkların normal çöpler ile karıştırılmaması ve çevreye atılmaması gerekir. Eğer normal çöpler ile tehlikeli ya da tehlikesiz atıklar karıştırılır ise atıklardan üretilecek malzemelerin kalitesi olduğundan daha düşük kaliteye sahip olarak çıkacaktır. Ve temizlik işlem sürecinde sorun yaşatacaktır. Geri dönüşüm işlemlerinin en önemli basamağı ilk olarak toplanma süreci ve ayrılma işlemidir.

Matbaa sektöründe üretimi yapılan maddeler arasında Speragum ve Fikser isimlerinde kalıp temizleme suyu/sütü vardır. Bu iki madde fiyat olarak ucuzdur ama kullanan bireye çok zarar veren bir kimyasal maddedir. Fikser olarak adlandırılan kalıp temizleme sütünün içerisinde fosforik asit birleşeni vardır ve pH değeri 2'dir. Fazlaca koroziv yani kimyasal yapıya sahiptir. Baskı kalıpları eğer makine üstündeyken temizlenirse, fikser uygulaması yapıldıktan sonra kalıp hızlıca su ile ıslanmış temiz bir sünger ile durulanmalıdır. Temizleme işlemi yapılmazsa, kalıp üstünde kuruyan fikser suyu, toz aside dönüşür ve baskıya giren hazne suyuna karışır ve bu asit hazne suyunun dengesini bozar. Bunun sonucunda, birçok sorun yaşanır.

Fotoğrafçılık işlemleri atıkları arasında matbaa ve gazete filmleri, atık fikser suları da vardır. Atık grubuna giren bu atıklar geri kazanımı olan maddelerdir. Geri dönüşüm amacı ise, tehlikeli atıkların doğaya ve çevreye zarar vermesini, kirletmesini önlemektir. Böylece ülke ekonomisine geri dönüşüm ile katkı sağlanır. Matbaa kalıp açma suları arıtımı yapılır, gazetelerin film baskı bölümü banyo fikser ve developer atıkları arıtımı gerçekleştirilir. Film çıkışı alan matbaaların film baskı bölümü banyo fikser ve developer atıkları arıtımı yapılır. Matbaa atıklarından gümüş elementlerinin geri dönüşümü sağlanır.

Geri dönüşümün önemi nedir? Geri dönüşüm yapılmasını sağlamanın amacı ilk olarak doğal kaynakların korunmasıdır. Atık maddelerin miktarını azaltmak ve çöp işlemlerine kolaylık sağlamaktır. Geri dönüşümün yapılmasıyla ülke ekonomisine yatırım yapılmasına yardımcı olur.

Akset Metal Kimya Geri Dönüşüm olarak,  geri kazanımını yapılan atıklar arasında matbaa atık fikser solüsyonu vardır. Geri kazanım tesislerinden çıkan atıklar, T.C Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Su, Kanalizasyon İşleri tarafından deşarj parametre değerlerine en uygun deşarj edilir. Zarar verici özelliği sıfıra yakın orana indirilir.