Matbaa Atık Kalıp Banyo Solüsyonu<

Matbaa Atık Kalıp Banyo Solüsyonu

Matbaa işlem atıklar, gazete filmleri ve atık fikser sularından oluşur. Bu kimyasallar atık grubuna girer ve geri dönüşümü olan maddelerdir. Geri dönüşüm amacı, doğada tehlikeli atıkların çevreye zarar vermesini sıfıra indirmek ve kirletmesini önlemektir. Atıklardan kazanılan geri dönüşüm ile ülke ekonomisine katkı sağlanır.

Resmi ve özel hastanelerde kullanılan röntgen makinelerinden çıkan sular, fotoğraf, matbaa kaynaklı olan fotoğraf ve röntgen suları atık sayılır. Bu atıklar Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından lisans almış firmalar ve hastanelerin atık biriminden toplayarak özel araçları ile tesislerine götürülür. Ve tesislerde özel olarak, yönetmeliğe uygun bir sırayla işlenmeye başlanır. Geri kazanım işlem sırasının ilk ve en önemli maddesi; atıkların ilk süreci olan toplanmadır. Sonrasında doğru ayrılma işlemi yapılmış olması gerekmektedir.

Geri dönüşüm sürecinin en önemli basamağı ilk olarak toplanma ve ayrılma işlemidir. Geri dönüşüm sisteminin sağlıklı gerçekleştirilmesi için ilk işlem atık kaynaklarının doğru ve grupsal ayrılması ve toplanmasıdır. Geri kazanması istenilen atıkların, normal çöp ve evsel atıklar ile karıştırılmaması gerekir. Aynı zamanda da çevreye atılmaması, havada doğrudan salınmamasına özen gösterilmelidir. Eğer normal çöpler ile tehlikeli ya da tehlikesiz atıklar karıştırılır ise bu atıklardan elde dilecek malzemelerin kalitesi olması gerektiğinden daha da düşük kaliteye sahip olarak ortaya çıkacaktır. Ve temizleme işlem sürecin oldukça sorunlu olacaktır ve sonrasında da sorun yaşatacaktır.

Tehlikeli atıkların, evsel atıklar ile karıştırılmaması ve ayrı bir şekilde depolanması gerekir. Bu atıkların taşınması ve bertaraf edilmesi zorunludur. Ağır metal içeren atıklar arasında Film banyoları, atılan kaplamalar, gümüş gibi diğer x-ray filmler sayılabilir. Matbaa, basım alanında gazetelerin film baskı bölümü vardır ve kalıp açma suları arıtımı yapılır. Bu sektörde banyo fikser ve developer atıkların ayrışımı sağlanır. Matbaa atıklarından ve hurdalarından gümüş elementleri elde edilir. Öncesinde film çıkışı alan matbaaların da film baskı bölümünde banyo fikser ve developer atıklarının arıtımı gerçekleştirilir.

Akset Metal Kimya Geri Dönüşüm olarak hizmetleri arasında, matbaa atık kalıp banyo solüsyonu yer almaktadır. Bizim için hijyen ve güven çok önemlidir. Misyonumuz hızlı çözüm üretmek, doğru ve yönetmeliğe uygun çalışmaktır. Yaptığımız tüm çalışmalar, mevzuatlara uygun, eksiksiz olarak gerçekleştirilir. Bizler tehlikeli atıkların doğaya doğrudan salınmaması ve çevreye zarar vermemesi üzerine atık üreticilerini doğru bilgilendirmeyi kendimize amaç edindik.