Atık Hurda Matbaa Filmi<

Atık Hurda Matbaa Filmi

Özel hastane ve resmi hastanelerde kullanılan röntgen makinelerinden çıkan sular, fotoğraf, matbaa kaynaklı atık olan fotoğraf ve röntgen suları atık sayılır. Bu atıklar Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından lisans almış firmalar, hastanelerin atık biriminden toplayarak tesislerine götürür. Bu tesislerde özel olarak işlenmeye başlanır. Geri döşüm işlem sırasının en önemli maddesi; atıkların ilk olarak toplanma sürecidir sonrasında doğru ayrılma işlemi yapılmış olmasıdır.

Matbaa işlem atıkları arasında gazete filmleri ve atık fikser suları da vardır. Atık grubuna giren bu kimyasallar geri kazanımı olan maddelerdir. Geri kazanımın amacı, ülkedeki tehlikeli atıkların doğaya ve çevreye zarar vermesini engellemek ve kirletmesini önlemektir. Kazanılan geri dönüşüm ile ülke ekonomisine katkı sağlanmış olur. Matbaa sektöründe kalıp açma suları arıtımı yapılır, gazetelerin film baskı bölümü vardır. Burada banyo fikser ve developer atıkları ayrışması gerçekleştirilir. Matbaa atık hurdalarından gümüş elementleri geri elde edilir. Öncesinde film çıkışı alan matbaaların film baskı bölümü banyo fikser ve developer atıkları arıtımı yapılır.

Dönüşümü sağlanacak film, hurda, fotoğraf, röntgen filmleri, cam, plastik, kurşun gibi atıklar olarak sıralayabiliriz. Bu tür atıkların geri dönüşümü ve tekrardan kullanılması sağlanır. Bu sayılan maddeler aslında bir sonu olan kaynaklardır ve tüketme riski vardır. Geri kazanmaktaki amaç tüketme oranını önlemektir. Böylece ülke ekonomisine katlı sağlanır ve enerjiden tasarrufu sağlanır.

Matbaa atık, makara açıklığı, makara uçları, kağıt süpürme, kağıt göbekleri, baskı atık gibi kağıt atıkları doğada geri kazandırılabilir. Matbaa atık/hurda alımı yapmakta ki amaç, atıkları azaltmak değildir. Atıkları azalttığı gibi de onaylı ve resmi yollara uygun yöntemler ile geri dönüşümcüler aracılığıyla bu işi yapmaktır. Bu çalışmalar geri dönüşümlü kağıt atıklarını toplamaya ve geri kazandırmaya teşvik eder. Yöntemlere uygun şekilde atık ya da hurda işleme ve bertaraf etme işlemi, geri dönüşümün ilk ve önemli bir anahtarıdır. Tesiste üretilen tüm kağıt ve baskı atıkları, onaylı gazete üreticisi, alıştırma kitabı yapımı, paketleme gibi matbaa atıkları geri dönüşüme tabi tutulmaktadır.

Akset Metal Kimya olarak, çevreye zarar verme riskini önlüyor, sağlıklı yaşam alanı ve güvenli ürünler elde ediyoruz. Hizmetlerimiz arasında, matbaa atık hurda film yer almaktadır.